Az iskolaérettség fontos téma, amely számos szülőt foglalkoztat, ahogy gyermekük közeledik az iskolakezdéshez. A kérdés az, hogy mik azok a kritériumok, melyek alapján megállapíthatjuk, hogy a gyermekünk készen áll az iskolai kihívásokra.
Elsőként érdemes figyelmet fordítani a szociális készségekre. Az iskolában való sikeres részvételhez fontos, hogy a gyermekünk tudjon együttműködni másokkal, el tudja fogadni az irányítást, és képes legyen kialakítani barátságokat. A kognitív képességek is meghatározók. A gyermeknek rendelkeznie kell az alapvető számolási, írási és olvasási készségekkel. Ezek a készségek segítik a gyermeket az iskolai tevékenységekhez való könnyebb alkalmazkodásban.
Az érzelmi fejlettség is fontos szempont. A gyermeknek képesnek kell lennie kifejezni az érzéseit, kezelni a stresszt, és felismerni az érzelmi jeleket mások arcán. A motorikus készségek szintén fontosak az iskolai életben. A jó finommotorikus képességek segítik a tollal való írást, míg a jó nagymotorikus készségek biztosítják a mozgékonyságot és az aktivitást.
Végül, az önérvényesítés és az önállóság készségei is nélkülözhetetlenek. A gyermeknek tudnia kell kommunikálni igényeit, a feladatokat önállóan kezelnie, és szükség esetén segítséget kérni.